Ceviz,Badem Bahçesi Kurmak

Bir bahçe kurmak öncelikle gerçek bir istekle başlar. Çünkü yapacağınız masraflar azımsanamayacak rakamlardır. Daha da önemlisi harcayacağınız zaman çok önemlidir. Dolayısı ile ya tam profesyonel bir bahçe yapın; ya da hiç başlamayın!

CEVİZ BAHÇESİ ve BADEM BAHÇESİ NASIL KURULUR?

 

 


ARAZİNİN TELÖRGÜ İLE ÇEVRİLMESİ

Bahçenin etrafını tel örgü ile çevirirken beton direk kullanmanızı öneriyorum. Çünkü hem zaman içinde paslanma ve boya masrafı ile karşılaşmazsınız, hem de demir direklerin hurdasının para etmesi nedeniyle uzakta bir bahçeniz varsa geldiğinizde direklerin yerinden kesilip söküldüğünü görmezsiniz.
Tel aralıkları en fazla 6x6 cm aralıklı ve tel kalınlığı en az 2,5mm olmalıdır ki uzun yıllar dayanıklı olsun ve tavşan gibi badem fidanlarını çok seven hayvanların girişini bir nebze de olsun engellesin
Üst tarafında da 3 sıra dikenli tel olması ve 4 metre genişliğinde traktör girecek şekilde kapısının olması, sonradan size ek masraf çıkartmayan ve bir defa yapılan bir tel örgü ile çevirme olur.

FİDANLARIN SEÇİMİ VE DİKİLMESİ

Karasal iklimler için ilkbaharda geç çiçek açan fidan cinslerini seçin ki bahar donlarından etkilenmesin ve meyveye yatsın.
Daha sonra, dikilecek fidanları aldığınız yerin Tarım Bakanlığınca yetkilendirilmiş ve sertifikalı fidan satan yerler olup olmadığını iyice araştırıp; öyle fidan alın. Yanlış yerden yanlış fidan almanız hem sizin yıllarınızı boşa harcamanıza hem de maddi olarak büyük zarar görmenize neden olur. Bu işte de ucuz olsun diye yanlış yerden yanlış fidan almayın.
Fidanları dikerken eğer ceviz dikecekseniz 1 dönüme 25-30 adet gelecek şekilde ya 6x6mt aralıklı ya da 8x8mt aralıklı olacak şekilde dikim yapılmalıdır.
Badem fidanı dikilecekse 1 dönüme 35-40 adet gelecek şekilde 5x5metre aralıklı veya 5,5x5,5 metre aralıklı olacak şekilde dikim yapılmalıdır.

 

SULAMA SİSTEMİNİN KURULMASI

Kışın Kasım ayında dikilen fidanların genellikle Mayıs başına kadar sulanması gerekmez

Nisan ayı içerisinde bahçemizin sulama sistemini kurmalıyız. Bu iş arazinin bölgenin durumuna göre değişiklik gösterse de genellikle damlama sulama tercih edilir.

 

Burada malzemelerin kalitesi ve TSE belgeli olmasına ve arazinin eğimine ve büyüklüğüne göre su depoları konulması bu işleri devamlı yapan uzman bir ekibe yaptırılması önerilir
Benim bu işler için yapacağım en önemli önerim, damlama borularının toprağa gömülü olarak yatırılmasıdır. Çünkü ileride bahçesinin ağaçların arasının sürülmesinde bu çok işinize yarayacak

 

CEVİZ BADEM BAHÇESİ BAKIMI

İşte işin en önemli yeri de burasıdır. Dört dörtlük kurduğunuz bir bahçenin bu aşamasını yani bakımını da dört dörtlük yaparsanız, mükemmel sonuç yani iyi ürün alırsınız.
Bahçenin kurulması tamamlandıktan sonra bahar mevsimi ile başlayacak 3 yıllık bir bakım proğramı yapılması gereklidir. Bu proğramı yaparken başta aldığımız toprak tahlillerindeki verilere dikkat etmek gerekiyor. Yani topraktaki fazla vitaminleri veya eksik vitamin ve mineralleri bilerek toprağın istediklerini vermemiz gerekiyor.
Ayrıca 2. Yıldan itibaren her yıl yaprak ve toprak tahlilerini yeniden yaptırmak ve eksik ve fazla minerallerin durumuna göre bitkiye ve toprağa mineral ve vitamin takviyesi yapmak gerekiyor.
Bunların dışında yine 2. Yıldan itibaren ağaçların profesyonel kişiler tarafından budanması (Bkz.Ceviz ve Badem budanması) ve yine zararlılara karşı ilaçlama yapılması gereklidir. (Bkz. Ceviz ve Badem zararlıları ve mücadele yöntemleri)
Sonuç olarak; bir bahçe kurmak ciddi bir iştir ve emek ister. Eğer bunları yaparım diyorsanız yapın çok karlı bir iştir. Yok ben bu işleri hakkı ile yapamam, ama bir ceviz ve badem bahçemde olsun istiyorum diyorsanız; bu işleri birlik içinde ve az maliyetli olarak yapan bizim gibi firmaları seçin.

Adres

Sakarya Cad. Ali Nazmi İş Merkezi
Kat:6 No:56 
Kızılay/Ankara

İletişim

Email: info@atabirlik.com
Telefon: 0312 310 24 04
0532 386 86 37
0544 300 09 40
0532 653 76 47