Badem Fidanı Nasıl Dikilir?

Öncelikle dikilecek bahçe yerine uygun tür ve çeşit seçilmeli, bu tür ve çeşidin adını taşıdığına (ismine doğru) emin olunan sertifikalı fidan alınmalıdır.

 

Fidanlar yapraklarını döktükten sonra, ilkbaharda dallarına su yürüyünceye kadar olan zaman içinde, kar ve don olmayan günlerde dikilebilirler.

 

Kışları ılık geçen yerlerde sonbaharda, kışları soğuk ve sert geçen yerlerde ise ilkbaharda dikim yapılması uygundur.

 

Fidan çukurlarını mümkün olduğunca önceden açıp, birkaç hafta bekletmeliyiz. Böylece çukurun içi güneş ve yağmurların etkisiyle tavlanır, kabarır ve havalanmış olur

 

Badem çıplak köklü üretildiğinde saçak kök yapma eğilimi azdır. Bu nedenle çıplak köklü fidan ile bahçe kurulduğunda arazide fidan kaybı yüksel olduğundan tüplü fidan dikimi önerilmektedir.

 

Bademlerde kendiyle ve karşılıklı uyuşmazlık görüldüğünden badem bahçeleri en az iki çeşitle kurulur. Bahçe, ekonomik önemi olan çeşitten iki sıra, tozlayıcı çeşitten bir sıra şeklinde dikilebildiği gibi, ekonomik önemi olan ve birbiriyle uyuşan, 8-10 fidana bir dölleyici hesabıyla dikim yapılabilir. Dikim aralıkları çeşitlere, ekolojik koşullara ve uygulanacak bakım koşullarına bağlı olarak değişir. Bu aralıklar, 3x3 m, 3x6 m, 5x5m veya 6x6 m olabilir.

 

Meyve fidanları dikimden hemen önce mutlaka dikim budamasına tabi tutulmalıdır.

 

Dikim budamasında amaç fidanların söküm esnasında zedelenen, ezilen, kopan kök kısımlarını kökün sağlam yerinden kesmek, birbiri üzerine binen kök ayıklamaktır. Ayrıca fidanın tacı ile kök arasındaki dengeyi korumak için, taç kısmındaki fazla dallarda kesilir

 

Bademlerde tacı sınırlandırmak için Fidanların, ortalama aşı yeri üstünden 80 cm tepede bir göz üzerinden kesilir. Bu şekilde dalların uçlarında bulunan ve daha erken uyanan gözler uzaklaştırılarak, fidanın uyanması geciktirilir ve buda fidanın tutmasını kolaylaştırır. Yan dallar da 10 cm dışa bakan bir göz üzerinden kesilir. Dikim budaması yapılan fidanlar hemen yerlerine dikilmelidir.

 

Dikim kesinlikle derin yapılmamalı, fidanın aşı noktası her durumda toprak yüzeyinden, en az 5-10 cm yukarıda kalmalıdır. Aşı noktası toprağa gömülen fidanların kuruyacağı unutulmamalıdır

 

Fidanın aşı yönü hakim rüzgar yönüne denk getirilir,dik duracak şekilde bir elle tutulur, Kökler toprakla kapatılır ve çukur doldurulur. Aşılanmış dalı güneye denk getirin, böylece asıl aşı yeri bu dalın kuzeyinde kalır ve güneş yanığından korunmuş olur. Çukurun yarısı dolduğunda ve tam dolduğunda toprak ayakta iyice bastırılır. Bölgede şiddetli rüzgar varsa fidanın dibine herek dikilir ve fidan bu hereğe 8 şeklinde, plastik dal bağlama ipiyle bağlanır. Kök bölgesindeki boşlukların kapanması ve fidanı köklerinin toprakla iyice kaynaşması için bol miktarda can suyu verilir. Can suyu sonrasında meydana gelecek çökme ve kenardaki çatlamalar için hafif bir topraklama yapılır.

 

Yeni badem bahçe tesisinde dikim esnasında fidan başına 50-100 cc HUMİK ASİT en az 5 katı sulandırılarak veya can suyu ile birlikte verilmelidir.

 

Dikimden önce fidanların kök kanserine (Agrobacterium tumefaciens) karşı koruyucu bir önlem olarak ülkemizde de piyasaya sürülen Nogall gibi bazı biyolojik bakterisitlerle muamele edilmesi önerilmektedir. ilkbaharda fidanlar uyanmadan önce ilk şekil terbiyesi yapılmalıdır.

 

Yeni badem bahçelerinde iyi bir meyve tutumu için mutlaka arı faaliyeti önem kazanır. Bu nedenle her 5 dekara 1 arı kovanı konulmalıdır

 

Dikimden 15–20 yıl sonra gençleştirme budaması yapılmalıdır.


Adres

Sakarya Cad. Ali Nazmi İş Merkezi
Kat:6 No:56 
Kızılay/Ankara

İletişim

Email: info@atabirlik.com
Telefon: 0312 310 24 04
0532 386 86 37
0544 300 09 40
0532 653 76 47